Karasu Belediye

Coğrafya

COĞRAFYA            

41 derece 06 dakika 55 saniye enlem; 30 derece 42 dakika 10 saniye boylam çizgileri arasında yer alan Karasu, coğrafi olarak çok çeşitli ve muhteşem unsurları bünyesinde barındırıyor. Sahip olduğu en önemli değerlerinden biri ise doğal güzellikleridir.

Engebeli bir arazi üzerine kurulu olan "huzur sığınağı" diyebileceğiniz Karasu, dağınık şekilde kuzeyden güneye doğru bir yerleşim düzenine sahiptir. Sakarya iline bağlı bir ilçe olan Karasu’nun doğu, batı, güney ve kuzeyinde sırasıyla Kocaali ilçesi, Kaynarca ilçesi, Hendek ilçesi ve Karadeniz bulunmaktadır.  

İki bölgenin kesiştiği noktada yer almasına rağmen Karasu’da daha çok, Karadeniz'in o eşsiz iklimi baskındır. Yani genel olarak yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları soğuk ve yağışlıdır. Kış mevsiminde yağış türü genellikle yağmur şeklindedir.

Bölgenin yıllık yağış ortalaması 1.200 mm' dir. Bol miktarda aldığı yağışlar sayesinde, ilçe genelinde ormanların yarattığı yeşil bir bitki örtüsü hakimdir.

Ormanlar 12.465 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Başta meşe, kayın, çam, kestane, gürgen, dişbudak ve yabani kavak olmak üzere pek çok ağaç çeşidini bünyesinde barındırmaktadır.