Karasu Belediye

Acarlar Longozu

 

NİLÜFERLER ARASINDA BİR DİYAR: ACARLAR LONGOZU

LOTUS, NAM-I DİĞER NİLÜFER ÇİÇEĞİ. BU ÇİÇEĞE ‘MUCİZE ÇİÇEK’ DERLER, NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİZZAT GÖREREK ANLAYIN.

SUYUN ÜZERİNDE SERESERPE KENDİNİ SALIVERMİŞ YAYVAN YEŞİL YAPRAKLAR ARASINDA BOY GÖSTEREN SARI, BEYAZ VE MOR NİLÜFERE ŞİMDİYE DEK HİÇ BU KADAR YAKIN OLMAMIŞTINIZ.

ACARLAR LONGOZU’NDA YEŞİL YAPRAKLAR ARASINDA ZİYARETÇİLERİN GÖZLERİ ÖNÜNDE GÜNBOYU SÜZÜLEN ŞU KAZLAR, SAF VE TEMİZ RENGİNİ BEYAZ NİLÜFERLERDEN Mİ ALMIŞTIR ACABA.

Bir yerin güzelliği bazen neden sonra fark edilir. Herkes o yerin güzelliğinin farkına vardıktan sonra, daha doğrusu bu güzellik insanların ilgisini çektiği zaman, burası neden şimdiye kadar keşfedilmemiş diye hayıflanır, İşte Acarlar Longozuda bu yerlerden biri…

Longoz, subasar orman ekosistemi olarak bilinen, tabanında çeşitli ağaç ve bitki türleriyle kaplı olan sulak alanlara denir. Oluşumu itibariyle dünyada nadiren görülür.  Acarlar Longozu’nun oluşumu ise, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e aktığı alanda binlerce yıl önce oluşmuş olup, zaman içinde Karadeniz’den gelen dalgaların oluşturduğu lagünlerle, Sakarya Nehri’nin taşıdığı mil ve alüvyonların bu alanı doldurmasıyla birlikte su seven bitkilerin yetiştiği bir orman haline gelmiştir. Dünya üzerindeki ikici en büyük longoz olan Acarlar Longozu, toplamda 1562 hektarlık alanı kaplamakta olup, derinliği ise 1.5 metredir.

Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan, toplam 180 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan, bu türlerden 147 tanesi Bern Sözleşmesine göre kesinlikle korunması gereken statüde olan longozda, yaklaşık 2300 kadar bitki örtüsü tespit edilmiştir. Acarlar Longozunun ve çevresinde yer alan sulak alanda ülkemizde nadir su bitkilerinden biri olan göl lalesi bulunmaktadır. Bu bitki endemik bir bitkidir. Bunların dışında sarı ,mor ve beyaz nilüfer, su keneviri de bahardan yaza girdiğimiz aylarda Longozu süsleyen çiçekler arasındadır.

Bu bölge, eko turizm potansiyeli bakımından önemli bir nokta olup, doğa turizmini tercih edenler ve doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için ender bulunan bir doğa harikasıdır. 1. Derece doğal sit alanı olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Longozun Sakarya nehrine dökülmek üzere açıldığı doğu yakasındaki kapağın hemen yanı başında kurulan ahşap yapının üstünde kahvaltınızı yaparken, gözünüz suya doya doya bakarken sazlıklar arasındaki dişbudak ve söğüt ağaçlarının dallarına tünemiş kuş cıvıltıları size eşlik etmektedir.

Kuş ve Bitki gözlemciliği için ideal bir yer olan Acarlar Gölü’nün, üzerindeki 750 m’lik yürüyüş yolu ile keyifli vakit geçireceksiniz. Acarlar Longozu Sakarya ve bölgemiz bakımından değil, Ülkemiz için de görülmeye layık önemli turistik değerlerimizden biridir.