Karasu Belediyesi

Haberler

Karasu

Karasu'da Sel Bilançosu

Eklenme Tarihi : 22 Temmuz 2019

“Karasu’da Sel Bilançosu Ortaya Çıkmaya Başladı”

Sakarya’nın doğusunda, 18.07.2019 tarihinde gerçekleşen kuvvetli sağanak yağışlar sonucunda Akçakoca, Kocaali ve Karasu'da oluşan sel baskınının bilançosu ortaya çıkmaya başladı.

Karasu’da yaşanan sel baskını sonrasında açıklama yapan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı; “18.07.2019 tarihinde Sakarya’nın doğusunda etkisini gösteren sağanak yağış ilçemizde de bazı mahallelerimizde sel baskınlarına neden olmuştur. Yaşadığımız sel baskını sonucunda ilçemiz Kurudere Mahallesi Bıçkıdere mevkiinde 1 adet betonarme köprü yıkılarak tamamen kullanılmaz hale gelmiştir. Aynı bölge üzerinde dere geçişleri için 2 adet beton imalattan oluşan hemzemin geçit kullanılmaz hale gelmiştir. Yeşilköy Mahallesi yayla deresi mevkiinde 1 adet köprü yıkılarak kullanılmaz hale gelmiş, çıralı mevkiinde 1 adet köprü hasar görmüş ve yaptığımız incelemeler sonucu tamir ve bakımı gereklidir. Bununla birlikte                                Yeşilköy mahallemizde 450 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde kilitli parke yol sel suları nedeniyle bozulmuş, yaklaşık 2500 m2'lik kilitli parke tahribi gerçekleşmiştir. Kurudere bıçkıderesi yolu (stabilize) sel suları nedeniyle alınmış mekanik malzeme ile bakım onarım gerekmektedir. Maden deresinde 2500 metrelik asfalt kaplama yolda 9 noktada dere yatağı tarafından çökme olmuş taş tahkimat ihtiyacı bulunmaktadır. Yine aynı yol kaplaması asfalt olduğundan sel suları yol seviyesine çıktığından birçok alanda asfalt kopmaları ve çökmeler olmuş heyelanlar nedeniyle de gözle görülür ayrılmalar oluştuğundan yol 2500 mt uzunluğunda 6 metre genişliğinde kullanılmaz haldedir” dedi.

“Sağanak yağış anında ve sonrasında ekiplerimizle sürekli teyakkuz halindeydik” diyen Başkan İshak Sarı; “Sel baskını anında ve hemen sonrasında gerekli çalışma ve incelemeleri başlattık. Hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Kurudere ve Yeşilköy mahallelerimizle birlikte komşu ilçemiz Kocaali’ye de iş makinalarımızla, imkânlarımız ölçüsünde destek verdik. Hasarın en kısa sürede giderilmesi için tüm gayretler gösterilecektir. Karasu Belediyesi olarak tüm imkânlarımızı selden zarar gören alanlarımız için seferber etmiş durumdayız. Bu bir doğal afettir. Rabbim daha kötüsünden korusun. Vatandaşlarımızın yanındayız. Büyük geçmiş olsun” dedi.