Karasu Belediye

Duyurular

denem

denem

deneme

Eklenme Tarihi 25 Ekim 2019

Mavi Yeşil Yolun Geçtiği Kent KARASU

Karadeniz’in incisi Karasu’ muz doğasıyla, kumuyla, deniziyle, fındığıyla, balığıyla anılan eşsiz bir sahil kentidir. Doğal bir plaj olan sahil 20 km uzunluğundadır. İçinde minerallerin bol olduğu kumu nedeni ile romatizmal hastalıkların tedavisi için tercih edilen bir yerdir.

457 km² lik alanı kaplayan ilçemiz 55.342 nüfusludur. Yaz aylarında bu nüfus 250.000 civarındadır. İl merkezi Sakarya’ya 48 km, İstanbul’a 190 km dir.

Sakarya Nehri’ nin denize döküldüğü yerde olan bu şirin ilçemizin halkı geçimlerinin çoğunu fındık, tarım, balıkçılık, hayvancılık ve turizmden sağlamaktadır.  Son zamanlarda büyük bir çıkış yakalayan Karasu’ya büyük bir çelik fabrikası ve otomobil fabrikası kurulması gündemdedir.

İlçemizin turizm mevsimi 15 Haziranda başlar 15 Eylüle kadar devam eder. Dünyada eşi benzeri bulunmayan su menekşesi ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Acarlar Longozu’nda yetişmektedir.

Maden Deresi, Küçükboğaz Gölü, Karasu Kalesi ve Yeni Mahalle görülmeye değer yerlerdir. Yaz akşamlarında Karasu yaşanası bir yerdir. İlçemizi havadan gezmek için turistik amaçlı mikrolight uçaklarla gezi yapılmaktadır. Ayrıca II. Dünya Savaşı sonunda batırılan U-20 Alman denizaltısı sahilimize birçok yöreden ve yurt dışından dalgıçları ilçemize çekmektedir.

İlçemizi bilmeyenlere bir önerim var. Buyurun Karasu’ya Yeni Mahalle’ de dostlarınızla kendinize bir balık ziyafeti çekin. Çınar ağaçlarının altında bir de çay için. Acarlar Longozu’ nda su bisikletine binin. Küçükboğaz Gölü’ nde balık tutun. Karadeniz dalgalarında sörf yapın. Eminim tekrar tatil yapmak istediğinizde ilk aklınıza gelen En Yakın Karadeniz Karasu olacaktır.